W Viriconium młodzi mężczyźni, zaprzątnięci nocami swymi morderczymi gierkami, porozumiewają się za pomocą gwizdnięć. Budząc się gwałtownie w mroku można czasem usłyszeć odgłos ich kroków albo czyjś naglący szept.
Po minucie lub dwóch dźwięki znikają, oddalają się w kierunku Cynowego Rynku bądź Margarethestrasse. Następnego dnia, gdzieś w rynsztoku, odnajdą kolejnego arystokratę z poderżniętym gardłem. Kto odróżni, co jest rzeczywistością, a co majakiem – co magią, a co iluzją – kto bohaterem, a kto łotrem – kto człowiekiem, a kto potworem…w Viriconium?
Viriconium M. Johna Harrisona jest jedna z 10. najbardziej oczekiwanych książek 2009 r. wg tygodnika Newsweek!
W Viriconium, jak w mieniącym się wszystkimi barwami tęczy kalejdoskopie, wirują wszystkie miasta świata – „Observer”
Poetycko natchnione, pięknie napisane, wizjonerskie dzieło ludzkiej fantazji – Angela Carter
Doskonałe literacko, niepokojące, nie dające o sobie zapomnieć – „Time out”
Harrison pisze chłodną, zdyscyplinowaną prozę. Zawsze elegancką, lecz nigdy nie próżną… Nieomylnie dociera do ukrytej istoty rzeczywistości – „Times”
Niezwyczajna, żywa i wzruszająca, fantastycznie dekadencka – „Sunday Times”
Stworzone w zgodzie z najlepszą literacką tradycją Viriconium jest jednocześnie miastem konkretnym i miastem-symbolem. To miasto ostatnie i ostateczne – sama istota tego, czym sądzimy, że jest tego rodzaju nagromadzenie budynków, alej, pomników, instytucji, koncernów, mieszkańców, losów i przeznaczenia – Iain Banks
M. John Harrison to szalony oryginał… człowiek obdarzony wizjonerską wyobraźnią i nadzwyczaj utalentowany pisarz – Clive Barker
Harrison to jeden z największych współczesnych pisarzy zajmujących się fantastyką. Nie, zaraz, to jeden z największych współczesnych pisarzy. Kropka. – Katharine Kerr.
Nikt nie potrafi używać słów tak, jak M. John Harrison. One mu po prostu ufają. We wszystkich opowieściach o Viriconium można poczuć zdumiewającą głębię i poetyckość. – Michael Marhsll Smith.
Fakt, że M. John Harrison nie został laureatem nagrody Nobla dowodzi ostatecznej degrengolady literackiego establishmentu – China Mieville
Perski poeta Rumi napisał „Jeśli chcesz, by cię ktoś przytulił, otwórz swe ramiona”. O pisarstwie M. Johna Harrisona można powiedzieć prawie to samo: „Jeśli chcesz dać się oczarować, otwórz swój umysł – Jonathan Carroll
M. John Harrison urodził się w 1945 roku. Jego pierwsze opowiadanie ukazało się w 1966. Pod koniec lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku związał się z magazynem „New Worlds”, którego redaktorem naczelnym był wówczas Michaela Moorcock. Harrison przez jakiś czas pracował w tym piśmie jako redaktorem literackim tego pisma. Pierwszą jego powieścią, jaka ukazała się drukiem była „The Commited Men” (1971). Pierwszym natomiast utworem o Viriconium było „Pastelowe Miasto”. Do Miasta powracał kilkakrotnie na przestrzeni całych lat osiemdziesiątych. Piąta książka - „W Viriconium” – znalazła się w gronie kandydatów do nagrody dziennika Guardian za najlepszą powieść SF/F, a jego szósta zdobyła nagrodę Boardmana Taskera w 1989. W 1999 roku M. John Harrison został wyróżniony nagrodą Richarda Evansa. Pisuje dla kilku czasopism, w tym do „Spectatora” – jest także recenzentem literackim Timesa.
Viriconium Uczta wyobraźni – M.John Harrison
Data wydania – 25 marca 2009, Wydanie 1
Wydawnictwo MAG
Tłumacz: Grzegorz Komerski, Stron: ok. 600
Oprawa: twarda, Format: 135×205, Cena: 45
Dystrybucja: FK Jacek Olesiejuk Sp. Z o.o.