Jesteś tutaj: Home » Kultura » Literatura » Uczta dusz - C.S. Friedman warto przeczytać 

Uczta dusz - C.S. Friedman warto przeczytać

 

 

 

 

 

„Uczta dusz”, C.S. Friedman
Wydawca: Prószyński i S-ka
Okładka: miękka
Wydanie pierwsze: 2012
Liczba stron: 608
ISBN-13: 978-83-7839-116-6

 

 


„Uczta dusz”, pierwsza część trzytomowego cyklu o Magistrach, czyli żerujących na ludzkich duszach magach, to jedna z wielu pozycji na rynku z gatunku fantasy. Czy warto po nią sięgnąć? Z pewnością tak, choć książka ma swoje plusy, jak i minusy. Mimo że akcja nie gna na łeb, na szyję, a początkowo rozwija się nawet dość powoli, to jednak z czasem fabuła wciąga i przykuwa uwagę, a barwni bohaterowie i oryginalne podejście do magii sprawiają, że książkę czyta się całkiem szybko.

Niewątpliwie pomaga w tym niezwykle plastyczny styl autorki – opisywane przez nią sceny, postacie i stworzenia szybko skutecznie przemawiają do wyobraźni.Historie bohaterów, zarówno smutne, jak i te szczęśliwe, przeplatają się ze sobą i wzajemnie uzupełniają, dzięki czemu czytelnik poznaje świat przedstawiony z wielu różnych perspektyw. Nie brak tu miłości, śmierci, trudnych decyzji, zemsty, intryg oraz rozmaitych zagrożeń. Do niewątpliwych plusów powieści zaliczyć można samą strukturę magii, na którą składają się nie tylko czarownice i czarownicy, ale również Magistrowie – zimni, nieludzcy, a do tego nieśmiertelni.

Na uwagę zasługuje również ciekawie przedstawiona postać Królowej Wiedźmy Siderei. Niestety, opis z tyłu okładki nie koreluje z zawartością książki i stanowi jedynie połowiczne odzwierciedlenie pomysłów autorki, przez co niektórzy czytelnicy mogą czuć się rozczarowani. Zamiast wielu potyczek, niebezpieczeństw i rozlewu krwi powieść bardziej skupia się na więzi zrodzonej między Kamalą a synem Króla Dantona, przez co z życia głównej bohaterki najciekawsza jest jej bolesna przeszłość.W świecie opisanym przez C.S. Friedman największą ofiarą, której wymaga magia, są ludzkie dusze.

Magowie skrywają mroczny sekret – ponieważ czerpią moc z dusz ludzi, wykradają im w ten sposób życiową energię. Tylko mężczyźni mogą poznać tę ponurą tajemnicę; kobietom wolno być jedynie czarownicami, ale za każdym razem, gdy używają magii, korzystając z ognia własnej duszy, skracają własne życie. Przeciwko odwiecznemu porządkowi występuje Kamala, która poznała sekret magów i chce zostać Magistrem.

Za młodu musiała zarabiać na życie używając swojego ciała – wyzwoliło to w niej pokłady niepohamowanej agresji, co w połączeniu z jej ambicją i zdolnościami magicznymi, uczyniło z niej niezwykle niebezpieczną czarownicę-magistra. Jednocześnie poznajemy losy księcia Andovana, cierpiącego na wyniszczenie, ponieważ stał się czyimś źródłem magii.

Jednak nie godzi się on na swój los i wyrusza w podróż, by odszukać żerującego na nim pasożyta. Napięcie potęguje powrót do rzeczywistego świata starożytnych demonicznych istot, które żywią się ludzkimi duszami. Dawno zapomniane zagrożenie z czasem stało się jeszcze bardziej niebezpieczne…

Dziękujemy wydawnictwu Prószyński i S-ka za dostarczenie egzemplarza recenzenckiego.

Marta i Iga Milczewskie

---