Jesteś tutaj: Home » Kultura » Literatura » Trujący ogród - Val McDermid 

Trujący ogród - Val McDermid

 

 

 

 

Kategoria: Horror, sensacja, kryminał
ISBN: 978-83-7839-471-6
Tytuł oryginału: Beneath the Bleeding
Data wydania: 21.03.2013
Format: 140mm x 205mm
Liczba stron: 560
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

 

recenzje napisła: Marta Milczewska

 

Co za dużo, to niezdrowo – tak mówi przysłowie. Znane jest też inne powiedzenie: ilość nie zawsze przekłada się na jakość. I tak też jest w przypadku kryminału „Trujący ogród” Val McDermid. Ta monumentalna powieść licząca blisko 560 stron niepotrzebnie zawiera tak dużą liczbę wątków, których wyjaśnienie na końcu książki wydaje się w dodatku mało prawdopodobne.

 

Gdyby odchudzić książkę o połowę, otrzymalibyśmy całkiem nieźle napisany, wciągający i dynamicznie rozwijający się kryminał. Powstałaby powieść, której lektura sprawiałaby przyjemność i od której nie można by się oderwać. Niestety, za bardzo rozbudowana fabuła i zbyt duża ilość poruszanych tematów sprawiają, że momentami czytelnik gubi się i musi wracać do wcześniejszych partii książki, aby połapać się, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi.

Udziwniona intryga kryminalna i wyjątkowo pokrętny motyw, napędzający sprawcę do niecnych czynów, nie zachęcają do brnięcia przez kolejne strony powieści. Zamiast tego wywołują zmęczenie i oczekiwanie na koniec. Jeśli komuś się bardzo nudzi, lubi nudne książki lub ma za dużo wolnego czasu, może przeczytać „Trujący ogród” na własne ryzyko. Z pozoru fabuła jest prosta, jednak sposób jej przedstawienia, jak i sama akcja, komplikują odbiór i wywołują zamęt.

W szpitalu psychiatrycznym podczas pełni księżyca uwalnia się agresywny podopieczny, w wyniku czego ginie jeden pielęgniarz, drugi zostaje ciężko ranny, a trzecim poszkodowanym jest psycholog Tony Hill. Wkrótce w niewyjaśnionych okolicznościach umiera Robbie Bishop, rozgrywający drużyny futbolowej Bradfield Victoria, przed którym maluje się świetlana przyszłość i bez którego drużyna ma nikłe szanse na odniesienie sukcesu.

 

Gdy okazuje się, że otruto go rzadko spotykaną toksyną, profiler Tony Hill i nadinspektor Carol Jordan podejmują się odnalezienia zabójcy, który z premedytacją działa z ukrycia. Zamach bombowy na stadionie Victorii i zniszczenie całej trybuny dla VIP-ów utrudniają prowadzenie śledztwa. Wskutek wybuchu ginie kilkadziesiąt osób, ale na tym nie koniec morderstw – umierają kolejne przypadkowe osoby. Być może zbrodnie te łączą się ze sobą.

 

Być może atak terrorystyczny jest tylko zbiegiem okoliczności. Akcja powieści toczy się zatem wokół poszukiwania odpowiedzi na te pytania. Rozwikłanie sprawy utrudnia detektywom jednostka antyterrorystyczna, która podważa prawo policji do zajęcia się zamachem bombowym na stadionie. I to jest już gwóźdź do trumny wbity przez samą autorkę.

 

 

Trujący ogród to kolejna powieść szkockiej pisarki,

autorki wielu powieści kryminalnych między innymi:

Gorączka kości,

Krwawa blizna,

Ostatnie kuszenie,

Syreni śpiew,

Żądza krwi.


---