„Skrzydła gniewu” C.S. Friedman
Wydawca: Prószyński i S-ka
Okładka: miękka
Wydanie pierwsze: 2012
Liczba stron: 544
ISBN-13: 978-83-7839-397-9
„Skrzydła gniewu” to kontynuacja mrocznej trylogii C.S. Friedman; przedstawia historię świata, w którym magowie żywią się ludzkimi duszami.
Nie można przeczytać książki, nie zapoznając się wcześniej z pierwszym tomem, tj. „Ucztą dusz”. Bez znajomości bohaterów i poszczególnych wątków czytelnikowi będzie trudno zorientować się, o co chodzi.Od śmierci księcia Andovana wiele się zmieniło.
Kamala, będąca uosobieniem siły, wytrwania i determinacji, rzuciła wyzwanie Magistrom i dlatego musi uciekać na północ przed ich gniewem. Postanawia poprosić o pomoc swojego starego nauczyciela Ethanusa, choć oznacza to złamanie Prawa. Rys, Strażnik Gniewu, wybiera się w ciężką i niebezpieczną podróż, by upewnić się, że Gniew Bogów, czyli czarnoksięska bariera chroniąca ludzi przed powrotem demonów, został nienaruszony.
Niestety, bariera zaczyna kruszeć i nawet magowie z coraz większym lękiem spoglądają na północ. Siderea natomiast pragnie odnaleźć sposób na to, by uniezależnić się od zimnych i podstępnych Magistrów, którzy zostawili ją w momencie największej słabości. Gwynofar zostawia świeżo ukoronowanego syna w stolicy Wielkiego Królestwa, by zapobiec atakowi przerażających Duszożerców. Na północ wybiera się również Colivar. Z kolei chłopiec żyjący wśród zagadkowego ludu zamieszkałego na pustkowiach pewnego dnia zechce ujawnić swoją wersję prawdy o dawnych bogach… Potężne siły gromadzą się, by ponownie stoczyć walkę o panowanie nad światem.
Zbliża się koniec Drugiej Ery Królów – naprzeciw siebie staną bogowie i Duszożercy. Komu przypadnie zwycięstwo i jak będzie wyglądać świat po bitwie?W książce wyczuwa się lekki chaos ze względu na zbyt dużą liczbę wątków. Jednak pomimo pewnych niedociągnięć, miejscami wolnej i monotonnej akcji, „Skrzydła gniewu” to lektura godna polecenia. Autorka stanęła na wysokości zadania i stworzyła powieść, którą można uznać za jedną z bardziej interesujących wizji fantasy ostatnich lat. C.S. Friedman potrafi wykreować magiczną fabułę, która z pewnością ujmie wielu czytelników.
Bogaty system religijny oraz struktura hierarchiczna zostały dobrze zaprezentowane. Na uwagę zasługuje również koncept narodu chroniącego cały świat. Postacie bohaterów są, podobnie jak w pierwszym tomie, równie barwne, pełne obaw i niepokoju, a targające nimi rozterki znajdują psychologiczne uzasadnienie. Magia, jak zwykle w otoczeniu Magistrów, jawi się jako niebezpieczna i śmiertelna.Książkę czyta się dobrze – stanowi świetną odskocznię od rzeczywistości. Miłośnicy fantasy z pewnością z chęcią zanurzą się w magicznym świecie przedstawionym przez C.S. Friedman i dadzą się wciągnąć w tę niesamowitą i sprawnie opowiedzianą historię.
Dziękujemy wydawnictwu Prószyński i S-ka za dostarczenie egzemplarza recenzenckiego.
Marta i Iga Milczewskie