Jesteś tutaj: Home » Kultura » Literatura » Literatura Europy 

Literatura Europy


„Europie nie udało się przemyśleć własnej literatury jako historycznej jedności i nigdy nie przestanę powtarzać, że to właśnie jest jej intelektualną porażką, niemożliwą do nadrobienia” – pisał w 2005 roku czeski powieściopisarz Milan Kundera. Literatura Europy udowadnia, że to wieloletnie zaniedbanie można nadrobić – i że jedność europejskiej literatury sięga korzeniami średniowiecza i trwa aż do dziś.




Literatura Europy

Książka została zaprojektowana i napisana przez ponad dwustu naukowców z całego kontynentu. Aby zachować jedność i różnorodność literackiej mozaiki Europy, redakcję każdego z piętnastu rozdziałów powierzono autorowi z innego kraju. Wkrótce tłumaczenie Literatury Europy ukaże się w większości krajów Starego Kontynentu, tworząc podstawę nauczania o wspólnym dziedzictwie kulturowym.

Każdy rozdział Literatury Europy składa się z następujących części:
– Panorama Europy to przegląd prądów i gatunków literackich, które w danej epoce rozpowszechniały się w całej Europie, oraz charakterystyka poszczególnych literatur narodowych.
– Gatunek literacki wyjątkowo bujnie rozwijający się w danym okresie jest analizowany w powiązaniu z jego ewolucją w późniejszych epokach.
– Mistrzowie to przedstawienie kilku najważniejszych autorów z każdej epoki, których wpływ na literaturę jest wciąż znaczący. Ostatni rozdział prezentuje 47 współczesnych pisarzy, a tym samym – obraz literatury naszych czasów tworzonej w poszczególnych krajach Europy.
– Pytania podsumowują każdy rozdział, niekiedy w formie zagadnień egzaminacyjnych, które pozwalają uczniom i studentom sprawdzić, czy przyswoili najważniejsze wiadomości.

Literatura Europy. Historia literatury europejskiej, pod redakcją Annick Benoit-Dusausoy i Guy Fontaine’a
wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2009
1072 strony, format 170×240 mm, ilustracje czarno-białe, oprawa twarda
cena detaliczna: ok. 98 zł, premiera rynkowa: 29 maja 2009

---