Jesteś tutaj: Home » Kultura » Literatura » Kathy Reichs - Zabójcza podróż 

Kathy Reichs - Zabójcza podróż

„Zabójcza podróż”

Kathy Reichs


Wydawca: Czarna Red Horse
Okładka: miękka
Wydanie pierwsze: 2008Jeśli z zamiłowaniem oglądasz serial „Kości”, to być może chętnie sięgniesz po książkę „Zabójcza podróż”,
napisaną przez Kathy Reichs, antropologa sądowego, członka amerykańskiej agencji rządowej zajmującej się ofiarami katastrof – DMORT (Disaster Mortuary Operational Response Teams).

Jednak nie znajdziesz tutaj filmowej wersji Temperance Brennan.
Powieść a serial to dwie różne historie, które łączą jedynie postacie głównych bohaterów.
Książkowa pani antropolog jest kobietą pełną życia i emocji, boleśnie przeżywającą wstrząsające losy ofiar, których kośćmi się zajmuje. Temperance Brennan z pewnością nie jest osobą aspołeczną, izolującą się od ludzi czy też mającą problemy z nawiązywaniem relacji z innymi.

Mało tego, niejednokrotnie doświadcza rozterek i wątpliwości, czasem czuje się samotna, zagubiona i bezradna.
Jest mężatką w separacji, która ma ogromną słabość do swojego prawie byłego męża, a jednocześnie interesuje się jednym ze swoich policyjnych kolegów. Dorosła już córka prowadzi własne, studenckie życie, więc na co dzień towarzystwa pani antropolog dotrzymuje kot o imieniu Ptasiek.
To tyle z podstawowych różnic – jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj powieść i poznaj okoliczności katastrofy samolotu komercyjnych linii lotniczych w górach Karoliny Północnej.

Wśród wielu możliwych przyczyn wypadku pojawia się opcja zamachu bombowego, co w pewnym momencie zaczyna komplikować śledztwo. Podczas prac na miejscu katastrofy Brennan odkrywa niepokojący dowód, który może, ale nie musi mieć związku z katastrofą. Niebezpieczne pytania dotyczące znaleziska i dociekliwość Temperance w dochodzeniu do prawdy sprawiły, że została zniesławiona i odsunięta od sprawy.
Dziennikarze na każdym kroku deptali jej po piętach utrudniając dochodzenie do prawdy.
Jednak waleczna pani antropolog nie poddaje się – na własną rękę szuka wyjaśnień i stara się dociec, co tak naprawdę wydarzyło się nieopodal miejsca katastrofy.
Poszukując odpowiedzi natrafia na szokujące fakty, które niebawem wywrócą do góry nogami życie lokalnej społeczności. „Zabójcza podróż” to studium ciemnych aspektów ludzkiej psychiki – niskich instynktów, demoralizacji i łamania norm społecznych nie tylko w XX wieku, ale również setki i tysiące lat temu.

Marta Milczewska

---