Jesteś tutaj: Home » Dla dzieci » O dzieciach, dla dzieci » Co zrobić żeby dziecko jadło? 

Co zrobić żeby dziecko jadło?

Niejadek wie ile potrzebuje zjeść

Kiedy nasze dziecko nie chce jeść

 

Co zrobić żeby dziecko jadło?

Kiedy nasze dziecko nie chce jeść zazwyczaj rodzice wpadają w panikę i dokarmiają dziecko między posiłkami. Nic więc dziwnego, że kiedy przychodzi podstawowy posiłek nasze dziecko już nie ma na nic więcej ochoty. Przecież jest najedzone, cukierkami, soczkami, które wbrew pozorom jednak są bardzo kaloryczne i sycące.

Nie wpadajmy w panikę jeśli nasze dziecko jest przysłowiowym niejadkiem, nie wcale musi być z tego powodu chore i nie martwmy się, że zaraz wpadnie w anemię. Jeśli dziecko prawidłowo przywiera na wadze, rośnie i tylko je mniej niż byśmy tego chcieli, najprawdopodobniej jest z nim wszystko w porządku, a nasze obawy są zwyczajnie bezpodstawne.

Jeśli chcemy aby nasze dziecko jadło chętniej, przestańmy je dokarmiać między posiłkami. Nic się nie stanie jeśli dziecko przez chwilę będzie głodne, a wtedy najprawdopodobniej przekonacie się, że chętnie zje obiad czy kolację. Jeśli w ciągu nocy dokarmiamy dziecko przez sen mlekiem, trudno się dziwić, że rano nie chce zjeść śniadania. Jeśli chcecie aby posiłki się unormowały a dziecko zaczęło lepiej jeść ustalmy stałe godziny posiłków i starajmy się ich przestrzegać. Ograniczcie słodycze i słodkie napije. Dziecko wie ile potrzebuje pokarmu i jeśli będzie głodne na pewno nas o tym poinformuje.   

Odradzam też dokarmianie dziecka na siłę bo takie zachowanie rodziców czy dziadków często jest początkiem problemów z otyłością. Nie chcemy chyba aby w przyszłości nasze dziecko musiało wciąż się pilnować i liczyć kalorie, bo w dzieciństwie ktoś był zbyt nadgorliwy. We wszystkim należy mieć umiar a najlepszą miarą ilości jedzenia jest własny organizm.

Autor tekstu; Irmina Momentowicz     

---