Jesteś tutaj: Home » Kultura » Literatura » Cień w środku lata 

Cień w środku lata


Cień w środku lata Daniela Abrahama to złożona, elegancka i niemal hipnotyczna opowieść o zniewolonych bogach, walce o władzę i zdradzonej miłości.
Cień w środku lata

Świat khaiem, andat i poetów stanowi świeże, oryginalne tło dla przejmującej opowieści o władzy, złamanym sercu i zdradzie.  Zróżnicowane postacie Abrahama są pełne życia, a on sam opowiada o nich w eleganckim stylu przypominającym kolejno Gene’a Wolfe’a, Jacka Vance’a i M. Johna Harrisona, chociaż przez cały czas są one jego oryginalnymi postaciami.

Państwo-miasto Saraykeht dominuje nad Letnimi Miastami. Dysponuje niewyobrażalnym bogactwem, jego port jest otwarty dla wszystkich kupców świata, a jego władca, khai Saraykehtu, dysponuje takimi siłami, że może się równać z bogami. Dzięki handlowi na ulicach rozbrzmiewa setka języków, a skrzynie bogaczy pełne są drogich kamieni i złota. W miękkiej dzielnicy miasta można zaspokoić każde pragnienie, choćby najbardziej egzotyczne czy podłe. Ludzie, pozostający w błogiej nieświadomości co do sił zapewniających im dobrobyt, żyją i pracują z przekonaniem, że ich miasto jest bastionem postępu w srogim wiecie. Gdyby upadło, byłaby to tragedia…

Ale Saraykeht stoi na krawędzi katastrofy.

Najważniejszy wpływ na życie miasta mają poeta-czarnoksiężnik Heshai i kontrolowany przez niego zniewolony duch, Beznasienny. Mimo całe swej władzy Heshai jest słaby, wciąż nękają go wspomnienia wstydu i upokorzenia. Stale żyjąc w świadomości ciążącej na nim odpowiedzialności i doznanych niepowodzeń, stanowi filar, a zarazem najsłabszy punkt wielkości Saraykehtu.

Daleko na zachodzie armie Galtu zdobyły wiele krain. Aby zająć Saraykeht, muszą najpierw zniszczyć handel, na którym opiera się jego dobrobyt. Marchat Wilsin, głowa domu handlowego Galtów w mieście, planuje zbrodnię wobec Heshaia i Beznasiennego. Jeśli mu się powiedzie, Saraykeht upadnie. Lecz w tym mieście władzy i intryg każdy ma jakąś tajemnicę. Cena, jaką każdy z obrońców miasta musi zapłacić za uratowanie Saraykehtu, może przekroczyć jego możliwości. A największego zagrożenia wcale nie stanowią Galtowie…

Daniel Abraham publikował opowiadania takich zbiorach, jak Vanishing Acts, Bones of the World, The Dark oraz w antologii Gardnera Dozoisa Year’s Best Science Fiction. Cień w środku lata jest jego debiutem powieściowym.

Więcej informacji o książce i autorze na stronie Wydawnictwa Mag

Tytuł:    Cień w środku lata. Trylogia Cena ostateczna

Wydawnictwo MAG
Autor:    Daniel Abraham
Format:    135x205mm oprawa miękka
Cena detaliczna: 29,99
Dystrybucja: FKJO www.olesiejuk.pl

---